Kamień nazębny u kotów

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych kotów są choroby przyzębia. Występują one u około 70% zwierząt. Od 1 roku życia na zębach odkłada się płytka a następnie kamień nazębny. Zwykle po 3 roku życia zaczynają się choroby przyzębia.

Co to jest choroba przyzębia?
Nazwą to określamy wszelkie zmiany zachodzące w obrębie dziąseł, zębodołów, podniebieniu oraz kościach żuchwy i szczęki. Zmiany te są spowodowane przez zakażenia bakteryjne, będące wynikiem narastania płytki nazębnej, a następnie kamienia nazębnego. Osadzanie się płytki i kamienia na zębach jest procesem naturalnym i trwa przez całe życie kota. Jeśli nie zapobiegamy temu, rozwija się infekcja bakteryjna, w skutek której uszkodzeniu ulegają dziąsła wokół zębów, następnie tworzą się kieszonki zębowe. Dochodzi do zapalenia całej jamy ustnej, w wyniku którego pojawiają się bardzo bolesne dla kota ubytki szkliwa na zębach i uszkodzenie kości wokół korzeni zębów. Ostatecznie następuje osłabienie połączeń zębów z kością co prowadzi do ich wypadania. Bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej, wraz z upływem czasu, mogą przedostać się do innych organów ciała i spowodować choroby serca, nerek, wątroby czy płuc. Niekiedy może dochodzić do dodatkowych powikłań - infekcji grzybicznej. Jest ona skutkiem długotrwałego podawania antybiotyków lub osłabienia odporności organizmu.

Jakie są objawy?

W miarę postępów choroby pojawia się: Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy u swojego kota powinniśmy niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza.

Jak leczymy choroby przyzębia?
Przede wszystkim należy stwierdzić, czy stan zapalny w jamie ustnej kota jest wynikiem kamienia nazębnego, czy innego schorzenia. Aby wykluczyć przewlekłe zapalenie jamy ustnej i inne choroby mogące wywoływać choroby przyzębia, powinno się wykonać badanie krwi i moczu. Niezwłocznie usuwa się płytkę i kamień nazębny nad i pod linią dziąseł. Wykonuje się to mechanicznie lub za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Oczyszcza się kieszonki zębowe i w razie potrzeby, usuwa się zęby z dużymi ubytkami szkliwa, ruszające się i z zapaleniem zębodołu. Wreszcie poleruje się zęby pastą stomatologiczną - opóźnia to odkładanie się kamienia. Na koniec dezynfekuje się jamę ustną. Zabieg przeprowadzany jest w narkozie. Po zabiegu konieczne jest podawanie środków przeciwbólowych, antybiotyków i niekiedy żelów stomatologicznych przyspieszających gojenie dziąseł.

Jak zapobiegać?
Przede wszystkim powinniśmy zapobiegać odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego u kota. W tym celu trzeba zadbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia:
- codziennie (lub chociaż raz na kilka dni) szczotkować kotu zęby. Powinniśmy używać do tego past i szczoteczek przeznaczonych dla zwierząt. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Pasty do zębów dla ludzi mogą zaszkodzić naszym milusińskim.
- karmić kota specjalną suchą karmą (np. Hill's Feline t/d lub Royal Canin oral sensitive)
Warto także regularnie kontrolować stan jamy ustnej naszego kota, podczas wizyt u weterynarza. Pozwoli to podjąć wczesne leczenie, polegające na stosowaniu odkażających preparatów stomatologicznych (żelów, maści). Jeśli nasz kot nie toleruje mycia zębów lub po prostu nie myjemy mu zębów, musimy się liczyć z nawrotami choroby i koniecznością regularnego oczyszczania zębów przez weterynarza. Pamiętajmy, iż łatwiej jest zapobiegać i leczyć wczesne stadium choroby. Nie zapominajmy też o tym, że w wyniku chorób przyzębia nasz kot bardzo cierpi.

Strona główna