Szczepienia ochronne psów

Każdego psa, którego bierzemy do domu powinniśmy poddać szczepieniom na kilka podstawowych chorób. Ponieważ większość szczepionek niszczy naturalne przeciwciała otrzymane z mlekiem matki, pierwsze szczepienia powinny się odbyć dopiero po odstawieniu szczeniąt od matki czyli ok. 6-7 tygodnia życia.
Choroby przeciwko którym można zaszczepić psa:
- wścieklizna
- nosówka
- parwowiroza
- koronowiroza
- leptospiroza
- wirusowe zapalenie wątroby
- kaszel kenelowy

Kiedy nie należy szczepić
- jeśli zwierzę jest aktualnie chore (nie dotyczy to chorób przewlekłych np. niewydolności wątroby, nerek, cukrzyca),
- jeśli istnieje prawdopodobieństwo silnego zarobaczenia zwierzęcia (szczepionka może być nieskuteczna),
- w okresie ciąży (tylko w wyjątkowych przypadkach można zaszczepić ciężarną sukę),
- jeśli szczenię ma mniej niż 6 tygodni,
Jeśli przy poprzednich szczepieniach dochodziło u psa do reakcji alergicznych, grożących utratą życia, najpierw należy zmienić szczepionkę. Dopiero po kolejnej reakcji alergicznej powinno się zrezygnować ze szczepienia.

Przygotowanie do szczepienia
Na tydzień przed każdymi szczepieniami powinno się zwierzę odrobaczyć (nie dotyczy to zwierząt odrobaczanych regularnie przez cały rok).

Wybór szczepień
Wścieklizna to choroba która zawsze kończy się dla psa śmiercią, a jednocześnie jest bardzo groźna dla ludzi. Szczepienie na nią jest obowiązkowe. Pozostałe szczepienia są dobrowolne. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia jakie niosą w/w choroby, warto zabezpieczyć przed nimi psa.
Nosówka jest chorobą bardzo groźną szczególnie dla młodych i starszych zwierząt. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Przy tej chorobie bardzo częste są powikłania. Śmiertelność jest bardzo wysoka.
Parwowiroza i koronowiroza to choroby wirusowe. Bardzo często atakują oba wirusy na raz. Choroba objawia się brakiem łaknienia, osłabieniem psa i krwawą biegunką. Szybkie podanie leków u dorosłego psa daje dużą szansę na wyleczenie ale terapia jest długotrwała. Natomiast dla młodych psów choroby te są bardzo często śmiertelne.
Leptospiroza to właściwie grupa chorób wywoływanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepionka nie zabezpiecza psa przeciwko wszystkim rodzajom tej choroby, a tylko tymi najbardziej popularnymi. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę. Leczenie jest skuteczne ale choroba trwale uszkadza organy zaatakowane. Leptospiroza może być przeniesiona na człowieka, szczególnie poprzez kontakt z moczem chorego psa.
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba trudna do wyleczenia. Na szczęście coraz rzadziej spotykana. W jej wyniku może dojść do uszkodzenia wątroby, a jednym z powikłań jest niebieskie oko u psa. Jeśli choroba ma przebieg nadostry to rozwija się tak szybko, że w ciągu doby może doprowadzić do śmierci psa.
Kaszel kenelowy to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy. Jest uleczalna ale może powodować trwałe uszkodzenie płuc. Niestety w chwili obecnej w Polsce nie są dostępne szczepionki na choroby odkleszczowe: babesziozę i boreliozę.

Kalendarz szczepień podstawowych dla szczeniąt powyżej 6 tygodnia życia

wczesne 6-7 tydzień 10-12 tydzień 16 tydzień
nosówka,
parwowiroza,
(szczepionka typu "puppy")
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
koronowiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy
standardowe 9-10 tydzień 12-14 tydzień
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
koronowiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy
późne powyżej 12 tygodnia powtórka po 2-4 tygodniach
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
koronowiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy
nosówka,
parwowiroza,
leptospiroza,
koronowiroza,
wirusowe zapalenie wątroby,
kaszel kenelowy

Kolejne szczepienia wykonuje się co roku. Jest to standardowy program szczepień. Ale ostatecznie to lekarz weterynarii podejmuje indywidualne decyzje co do wariantu szczepień, zgodnie z wiedzą na temat chorób panujących na danym terenie. Szczepionki dla psów mają postać szczepionek skojarzonych czyli zawierają w jednej dawce osłabione wirusy lub bakterie kilku chorób jednocześnie. Najczęściej wystarczy jeden zastrzyk aby zaszczepić psa na wszystkie choroby. Na wściekliznę szczepimy psa po 2 miesiącu życia. Mamy trzy miesiące na to szczepienie. Pięciomiesięczny pies musi już być obowiązkowo zaszczepiony na wściekliznę. Jeśli planujemy wyjazdy zagraniczne z naszym ulubieńcem, powinniśmy szczególnie pilnować terminów szczepienia na wściekliznę. Niektóre kraje wymagają też szczepień na inne choroby, odrobaczeń, profilaktyki przeciwkleszczowej.

Strona główna