Choroba przyzębia u psów (kamień nazębny)
Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych psów są choroby przyzębia. Występują one u około 80% zwierząt. Kłopoty zaczynają się zwykle po 2 roku życia, kiedy to na zębach zaczyna się odkładać płytka i kamień nazębny. Szczególnie podatne na choroby przyzębia są pekińczyki, pudle, yorkshire terriery, lhasa apso i jamniki.
Co to jest choroba przyzębia?
Nazwą to określamy wszelkie zmiany zachodzące w obrębie dziąseł, zębodołów, podniebieniu oraz kościach żuchwy i szczęki. Zmiany te są spowodowane przez zakażenia bakteryjne, będące wynikiem narastania płytki nazębnej, a następnie kamienia nazębnego. Osadzanie się płytki i kamienia na zębach jest procesem naturalnym i trwa przez całe życie psa. Szybkość narastania zależy od:
- predyspozycji genetycznych zwierzęcia (szybciej przebiega u małych psów),
- rodzaju pokarmu (sucha karma powoduje ścieranie płytki),
- stanu zdrowia (np. niewydolność nerek może wywołać silne zapalenia dziąseł)
- składu śliny
- higieny jamy ustnej (mycie zębów chroni je i dziąsła)
Jeśli nie zapobiegamy osadzaniu się płytki i kamienia nazębnego, powodują one stopniowe odsłanianie się szyjek zębowych, tworzenie się kieszonek dziąsłowych. Kolejnym etapem choroby są ubytki szkliwa w zębach, uszkodzenie kości dookoła korzenia zęba, następnie ropne zapalenie korzeni zębów, ich wypadanie, a nawet zapalenie kości żuchwy, które może doprowadzić do jej złamania. Natomiast bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej mogą przedostać się do innych organów ciała i spowodować choroby serca, nerek, wątroby czy płuc. Dodać należy, że stan zapalny jamy ustnej psa jest dla niego bardzo bolesny.
Jakie są objawy?
- obecność brązowego lub żółtego nalotu na zębach przy linii dziąseł (jest to płytka lub kamień nazębny);
- brzydki zapach z pyska;
- zaczerwienienie i obrzęk dziąseł;
- krwawienie z jamy ustnej.
W miarę postępów choroby pojawia się:
- niechęć do jedzenia - spowodowana bólem w obrębie pyska;
- ropne wypływy z pyska;
- wybrzuszenie tuż poniżej gałki ocznej - ropień zębodołowy.
Pies może być osowiały i mieć podniesioną temperaturę ciała.
Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy u swojego psa powinniśmy niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza.
Jak leczymy choroby przyzębia?
Przede wszystkim należy stwierdzić, czy stan zapalny w jamie ustnej psa jest wynikiem kamienia nazębnego, czy innego schorzenia. Aby wykluczyć niewydolność nerek i inne choroby mogące wywoływać choroby przyzębia, powinno się wykonać badanie krwi i moczu.
Jeśli pies w wyniku zapalenia jamy ustnej jest osłabiony i odwodniony, należy podać mu kroplówkę.
Następnie usuwa się płytkę i kamień nazębny, mechanicznie lub za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Oczyszcza się kieszonki zębowe i usuwa ruszające się zęby. Wreszcie poleruje się zęby pastą stomatologiczną - opóźnia to odkładanie się kamienia. Na koniec dezynfekuje się jamę ustną. Zabieg przeprowadzany jest w narkozie. Jeśli stan zapalny jest bardzo silny można pobrać wymaz do badania bakteriologicznego, który daje nam informację o obecności konkretnych bakterii i ich odporności na poszczególne antybiotyki - pomaga to dobrać leki.
Po zabiegu konieczne jest podawanie środków przeciwbólowych (2 do 7 dni) i antybiotyków. Gdy uzyskamy wyniki wymazu, może zaistnieć potrzeba zmiany antybiotyku na bardziej skuteczny.
W przypadku wykrycia niewydolności nerek u psa, oprócz leczenia stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej, podejmuje się leczenie nerek.
Jeśli z jakiś powodów nie można psa poddać narkozie, powinno się zastosować leczenie zachowawcze. Polega ono na podaniu specjalnych tabletek. Poprawiają one stan ogólny jamy ustnej, znoszą stan zapalny, likwidują nieprzyjemny zapach z pyska. Niestety nie zwalczają przyczyny czyli kamienia nazębnego. Należy wówczas położyć nacisk na profilaktykę.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim powinniśmy zapobiegać odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego u psa. W tym celu trzeba zadbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia:
- codziennie (lub chociaż raz na kilka dni) szczotkować psu zęby. Powinniśmy używać do tego past i szczoteczek przeznaczonych dla zwierząt. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Pasty do zębów dla ludzi mogą zaszkodzić naszym milusińskim.
- karmić psa specjalną suchą karmą (np. Hill's Canine t/d lub Royal Dental)
- podawać zabawki, które zmuszają zwierzę do żucia.
Warto także regularnie kontrolować stan jamy ustnej naszego psa, podczas wizyt u weterynarza. Pozwoli to podjąć wczesne leczenie, polegające na stosowaniu preparatów stomatologicznych (żelów, maści). Jeśli nasz pies nie toleruje mycia zębów lub po prostu nie myjemy mu zębów, musimy się liczyć z nawrotami choroby i koniecznością regularnego oczyszczania zębów przez weterynarza.
Pamiętajmy, iż łatwiej jest zapobiegać i leczyć wczesne stadium choroby. Nie zapominajmy też o tym, że w wyniku chorób przyzębia nasz pies bardzo cierpi.
Strona główna