Kleszcze

Bardzo groźnym pasożytem zewnętrznym psów i kotów są kleszcze. Są to owady żyjące w lasach i na łąkach, a także w miejskich parkach. Do rozwoju potrzebują krwi zwierząt stałocieplnych. Atakują praktycznie wszystkie ssaki. Są groźne także dla ludzi.

Sam kleszcz poza niewielkim obrzękiem i bolesnością w miejscu ugryzienia, nie czyni dużej szkody. Problemem jest owad zakażony czyli będący nosicielem choroby. W Polsce najczęściej spotyka się kleszcze zakażone boreliozą lub babesziozą. Zdażają się i inne choroby ale te dwie są najczęstsze. Nie leczone kończą się śmiercią naszego pupila. Dlatego należy zabezpieczać zwierzęta przed opadnięciem przez kleszcze podobnie jak przed pchłami. A wszystkie wczepione w skórę owady niezwłocznie usuwać. Nie wolno smarować owadów tłuszczem lub wyciskać. Kleszcze powinny być wykręcone ze skóry. Jeśli zrobimy to dostatecznie wcześnie to nawet zakażony kleszcz nie zarazi naszego pupila.

Do zabezpieczania przed kleszczami używa się preparatów rozpylanych na sierść, wyciskanych na skórę z tubki lub obroży noszonych przez cały czas.

Nawet jeden nie znaleziony i nie wyjęty w porę kleszcz może zakazić nasze zwierzę. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na pewne objawy jakie mogą się pojawić u naszego pupila po kontakcie z kleszczem:
- posmutnienie 2-5 dni od wyjazdu do lasu,
- skok temperatury powyżej 39,5 stopni,
- krew w moczu,
- bolesne okolice nerek (głaskanie w okolicy lędźwiowej nie będzie sprawiało przyjemności naszemu pupilowi)
- czerwony, bolesny obrzęk w miejscu wniknięcia kleszcza.
Jeśli zauważymy takie objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Leczenie jest długie ale ratuje życie naszemu milusińskiemu.

Strona główna