Prawdy i przesądy o zwierzętach domowych

1. Powszechnie uważa się, że zwierzęta (np. kot) nie wychodzące z domu nie muszą być szczepione. Nieprawda! Zwierzę nie stykające się z innymi osobnikami ma mniejszą odporność i przez to jest bardziej narażone na atak drobnoustrojów, powodujących choroby jak np.: katar koci, białaczkę, chlamydiozę, często przyniesionych do domu na butach opiekuna. Dlatego coroczne szczepienia ochronne są środkiem najlepiej zabezpieczającym naszego pupila przed infekcjami.

2. Opinia, że szczeniak przez rok musi pić mleko jest błędna. Suka karmi małe 4-10 tygodni. Po tym okresie szczenięta tracą zdolność trawienia surowego mleka, a niestrawione obciąża żołądek i powoduje biegunki. Wskazane jest podawanie zwierzęciu kefiru lub jogurtów naturalnych.

3. Opiekun, bawiąc się z psem, powinien unikać rzucania kamieniem. Prawda. Zwierzę aportujące kamień szybciej ściera sobie zęby, a ponadto może zadławić się w czasie zabawy. Najbezpieczniejsza jest zabawa z patykiem.

4. Suki, które miewają ciąże urojone, powinny mieć szczenięta. Nieprawda! Samice miewają ciąże urojone, a oszczenienie się wcale temu nie zaobiega. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest kuracja hormonalna lub sterylizacja.

5. Mylna jest opinia, że zranionego psa należy zostawić, aby rana sama się goiła - zgodnie z porzekadłem "goi sie jak na psie". Nieprawda! Ślina zwierząt zawiera substancje bakteriobójcze, lecz ciągłe lizanie drażni ranę i opóźnia gojenie. Opiekun powinien ranę zdezynfekować i założyć opatrunek.

6. Przesądem jest opinia, że suka musi przynajmniej raz w życiu być szczenna. Szczenięta nie mają wpływu na zdrowie suki.

7. Nieprawdą jest, że kasza jęczmienna to najlepszy pokarm dla psa. Kasza fermentuje w przewodzie pokarmowym, powodując niestrawność, wzdęcia i biegunkę. Lepszy jest makaron lub ryż.

8. Nie należy psa karmić ziemniakami, ponieważ są ciężkostrawne. Czasem można je dodać do pokarmu ale tylko w postaci pureé (przetarte). Często są stosowane jako pokarm objętościowy u alergików.

9. Ciepły nos psa nie zawsze oznacza gorączkę. Często, gdy zwierzę przebywa w suchym i niewietrzonym pomieszczeniu, w czasie snu oraz po przebudzeniu jego nos jest również ciepły i suchy. Jeśli po powrocie ze spaceru nos psa będzie nadal suchy i ciepły, możemy przypuszczać, że nasz pupil gorączkuje.

10. Przesądem jest opinia, że suchy chleb ściera kamień nazębny. Suchy chleb ułatwia usuwanie kamienia przez mechaniczne ścieranie. Jednak zbyt dużo pieczywa w pokarmie powoduje wzdęcia i dolegliwości żołądkowe. Zdrowsze są gryzaki lub sucha karma. W wyjątkowych przypadkach, gdy kamienia jest dużo, lekarz oczyszcza zęby zwierzęcia pod narkozą lub premedykacją (wstępnym znieczuleniu) przy pomocy specjalnego urządzenia (Pizodent).

11. Zabawnym przesądem jest opinia, że czarne podniebienie psa świadczy o jego złym charakterze. Cechy charakteru nie zależą od rozłożenia pigmentu na ciele zwierzęcia, a kolor podniebienia nie ma znaczenia.

12. Pies po zjedzeniu gorącego pokarmu staje się wściekły. Nieprawda! Gorący pokarm poparzy pysk zwierzęcia, które zdenerwowane może szaleć z bólu, ale nie zachoruje na wściekliznę. Wścieklizna jest chorobą zakaźną.

13. Piana cieknąca z pyska psa jest oznaką wścieklizny. To kolejny przesąd. Jednym z objawów zakażenia wścieklizną jest piana, która może być również wywołana podrażnieniem śluzówki pyska zwierzęcia przez środki chemiczne, gorący pokarm lub polizanie ropuchy.

14. Jedzenie słodyczy powoduje zarobaczenia zwierzęcia. Nieprawda. Pasożyty wewnętrzne, atakujące naszego pupila, są przenoszone przez jaja inwazyjne.

15. Czekolada i kakao nie są wskazane dla psów i kotów, ponieważ zawierają duże ilości substancji toksycznych (metyloksantyny). Przekarmianie pupila naszymi smakołykami może spowodować śmierć zwierzęcia.

16. Szynszyle mogą zrzucić futro w jednej chwili. Prawda. Jest to forma obrony. Zwierzę w dużym stresie może w przeciągu krótkiego czasu całkowicie zrzucić futro, pozostawiając je napastnikowi a samo łyse ucieka. W domowych warunkach reakcję taką może wywołać chociażby straszenie zwierzęcia, kąpiel, spotkanie z obcym psem itp.

17. Koszatniczka po podaniu czegoś słodkiego może stracić wzrok. Prawda. Nawet jednorazowa dawka cukru lub preparatu słodzonego cukrem może wywołać u koszatniczki zaćmę.

Strona główna