Odrobaczanie

Nasze zwierzęta domowe (psy i koty) mają także swoje "zwierzątka". O ile pchły i kleszcze są doskonale widocznymi pasożytami, to o istnieniu robaków dowiadujemy się zwykle znajdując je w kale lub wymiotach. To, że nie widać ich na codzień nie znaczy że zwierzę jest od nich wolne. Jaja robaków są niewidoczne gołym okiem, ale bardzo odporne.

Można przynieść je do domu na butach, może zostawić je odwiedzający nas obcy pies lub kot. Najczęściej jednak nasz pupil sam zaraża się robakami na spacerze. Nasze osiedlowe alejki, place, ulice są pełne tzw. jaj inwazyjnych. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową tzn. przez jamę ustną. Są jednak robaki (tęgoryjce) wnikające przez nieuszkodzoną skórę łap. Trzeba pamiętać także o tym, że pchły mogą być nosicielami larw tasiemca. Pierwsze robaki kocię lub szczenię dostaje od matki. "Parazyty", czyli pasożyty wewnętrzne, przenikają do szczeniaka przez łożysko lub wraz z mlekiem matki. Także bliski kontakt noworodków z matką umożliwi zakażenie.

Robaki samą swoją obecnością powodują, że zwierzę jest osłabione. Zatruwają nosiciela swoimi odchodami. Konkurują z nim do pokarmu. Wędrując po organizmie uszkadzają narządy wewnętrzne. Obecność robaków upośledza odporność organizmu, może nawet powodować objawy padaczkowe. Zakażony pies lub kot jest siewcą jaj, którymi sam się zakaża, i które mogą być groźne także dla ludzi.

Odrobaczanie szczeniąt lub kociąt możemy rozpocząć już ok. 4 tygodnia życia. Powtarzamy je co 2 tygodnie co najmniej 2 razy. Starsze zwierzęta powinny być odrobaczane co 3-6 miesięcy (2-4 razy w roku). Ważne jest by zwierzęta zostały odrobaczone co najmniej tydzień przed szczepieniami. Także suka przeznaczona do krycia powinna dostać środki przeciwpasożytnicze. Warto również odrobaczać zwierzęta nowo nabyte lub wracające z wyjazdów na łono natury, tak by nie wprowadzać do środowiska nowych pasożytów.

Zwierzęta odrobacza się poprzez doustne podanie im tabletek, zawiesiny lub pasty. Można też zaaplikować środki przeciwpasożytnicze w zastrzykach. O dawce środka decyduje lekarz weterynarii, gdyż zależy ona od wagi i indywidualnych cech zwierzęcia.

Strona główna